Moldavská desiatka 2014

Moje prvé cross country bežecké preteky. Doteraz som po lese behával, lebo sa mi tam pochopiteľne viac páči ako v meste. Tieto behy som si žiadnym spôsobom neštruktúroval, neorganizoval. Beriem ich ako zlepšovanie sily nôh (kvôli bicyklu, teda triatlonu). Preteky sa uskutočnili vrámci Moldavskách športových dní, organizovaných Šk Bodva. Zaujali ma plánovanou trasou z Moldavy hore na Jasovskú planinu, ku Ladislavovej vyvieračke, ktorú som kedysi navštívil turisticky. Nevedel som, ako preteky prebiehaju a išiel som plný očakávaní – bude veľa/málo ľudí, ako mám bežať, aby som to vôbec zabehol. Musím úprimne povedať, že som bol nadšený z atmosféry, ktorá tam vládla. Práve prebiehal volejbalový turnaj, varil sa guľáš, vládla celková pohoda. Priebeh trasy bol veľmi dobre vyznačený červeným papierom a smerovkami, nebolo ako zablúdiť. A keby predsa, bežalo sa po zelenej turistickej trase.

Pocity počas behu boli rôzne. Prekvapila ma bolesť nad achilovkami smerom hore (ustúpilo pri návrate). Smerom hore som predbehol pár bežcov, držiac sa jedného bežca až hore po vyvieračku. Predbehnúť som ho však nedokázal a utiekol mi pri návrate dole do Moldavy. Počas návratu som predbehol ešte jedného. Viac som nevládal, išiel som na maximum (tep 184). Jedného bežca, ktorého som sa držal smerom dole (na cca na 25m) som mal v pláne cca kilometer pred cieľom predbehnúť. Nepodarilo sa a utiekol mi :) Skúsil som smerom dole bežať čo najvyšším tempom, aké som zvládal (avg 13.1 km/h, max 14.7 km/h). Napriek vysokému tepu (avg 184 bpm, max 194 bpm) sa mi však bežalo dobre. Bol to podobný pocit ako na Night Rune v Košiciach. Preteky boli pre mňa nesúťaživého amatéra zaujímavá skúsenosť a začína sa mi to páčiť. Zrejme sa zúčastním ďalších pretekov v okolí Košíc. Bol som tu s Rišom Poláčekom, takže bol z toho výborný výlet, pretože sme po dlhšom čase osobne porozprávali a aj nejaké kešky ponachádzali :)

Čo nesmiem zabudnúť spomenúť, mali sme tú česť bežať so Zuzanou Korotvičkovou (google napovie).

Oficiálna oznámená vzdialenosť behu bola 10.8km (mne nameralo 11.2km, upravil som si však prebehnutú vzdialenosť v hodinkách), výsledný čas som mal podľa hodiniek 0:57:03 (tempo 5.17/km). Záznam z hodiniek http://www.movescount.com/moves/move41110350. Oficiálne výsledky http://beh.zoznam.sk/beh/2912/moldavska-desiatka, (resp na ŠK Bodva http://www.skbodva.sk/index.php?id=2&show=simpl299). Zopár fotografií od Riša Poláčka https://plus.google.com/photos/+PeterMisovicProfile/albums/6061816609218962145. Fotogaléria ŠK Bodva http://www.skbodva.sk/index.php?id=8&show=simpl281

Kaplnka, okolo ktorej sa bežalo (foto Richard Poláček).