Lačnovská tiesňava

Lačnovská tiesňava je dvojkilometrová tiesňava Kamenného potoka pretekajúceho obcami Lačnov a Lipovce, nachádzajúcimi sa v severovýchodnej časti  pohoria Branisko. Tiesňava je  vytvorená prevažne v dolomitoch, ale aj vápencoch. Hodinový prechod (obojsmerne, červenou TZ) tiesňavou trocha pripomína rokliny v Slovenskom raji, či prielom rieky Muráň medzi obcami Bretka a Meliata. Celé územie patrí do Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba s piatym stupňom ochrany. V koryte potoka vytvorila sústava vodopádov nazvaná Prahy. V tiesňave je nápadná skalná veža Mojžišov stĺp. Tiesňavou vedie Náučný chodník Kamenná Baba – Lačnov. Na severe tiesňava ústí do širokého údolia, v ktorom sa rozprestiera malebná osada Lačnov, ktorá je živým dokladom tradičnej ľudovej architektúry a kultúry a je vyhlásená za chránenú pamiatkovú zónu.

Územie európskeho významu Kamenná baba (ktorého súčasťou je NPR Kamenná baba) pozostáva z dvoch nerovnako veľkých častí predelených cestou medzi obcami Lipovce a Lačnov. Podstatná časť územia spadá do orografického celku Branisko, menšia časť nazývaná Na skaly zaberá juhozápadné časti Bachurne. V území sa nachádzajú bizarné geomorfologické útvary skalná brána Vrátnica, či útvar zvaný Kamenná baba.  V skalách sa nachádza viacero väčších i menších jaskýň. Najznámejšie sú Komín (v NPR Kamenná baba) a Zlá diera (v časti Na skaly). [sopsr.sk]

[fotogaléria] [Kamenný potok, panoráma] [AllTrails.com] [GPS KML track]

Kamenný potok, Sústava vodopádov nazvaná Prahy.
Kamenný potok, Sústava vodopádov nazvaná Prahy [panoráma]
Lačnov
Lačnov, Branisko
Lačnovská tiesňava (jediný rebrík), Branisko
Lačnovská tiesňava (jediný rebrík), Branisko
Lačnovská tiesňava, Branisko
Lačnovská tiesňava, Branisko
Lačnovská tiesňava, Branisko
Lačnovská tiesňava, Branisko
Mojžišov stĺp, Lačnovská tiesňava, Branisko
Mojžišov stĺp, Lačnovská tiesňava, Branisko

Komín (Červená skala), 817 m.n.m. Verejnosti volne prístupná jaskyňa dlhá 18 m, ktorá slúžila ako úkryt na konci druhej svetovej vojny.

Jaskyňa Komín, Lačnovská tiesňava, Branisko
Jaskyňa Komín, Lačnovská tiesňava, Branisko
Vrátnica (panoráma)
Vrátnica (panoráma)

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.