Lačnovská tiesňava je dvojkilometrová tiesňava Kamenného potoka pretekajúceho obcami Lačnov a Lipovce, nachádzajúcimi sa v severovýchodnej časti pohoria Branisko. Tiesňava je vytvorená prevažne v dolomitoch, ale aj vápencoch. Hodinový prechod (obojsmerne, červenou TZ) tiesňavou trocha pripomína rokliny v Slovenskom raji, či prielom rieky Muráň medzi obcami Bretka a Meliata. Celé územie patrí do Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba s piatym stupňom ochrany. V koryte potoka vytvorila sústava vodopádov nazvaná Prahy. V tiesňave je nápadná skalná veža Mojžišov stĺp. Tiesňavou vedie Náučný chodník Kamenná Baba – Lačnov. Na severe tiesňava ústí do širokého údolia, v ktorom sa rozprestiera malebná osada Lačnov, ktorá je živým dokladom tradičnej ľudovej architektúry a kultúry a je vyhlásená za chránenú pamiatkovú zónu.
Územie európskeho významu Kamenná baba (ktorého súčasťou je NPR Kamenná baba) pozostáva z dvoch nerovnako veľkých častí predelených cestou medzi obcami Lipovce a Lačnov. Podstatná časť územia spadá do orografického celku Branisko, menšia časť nazývaná Na skaly zaberá juhozápadné časti Bachurne. V území sa nachádzajú bizarné geomorfologické útvary skalná brána Vrátnica, či útvar zvaný Kamenná baba. V skalách sa nachádza viacero väčších i menších jaskýň. Najznámejšie sú Komín (v NPR Kamenná baba) a Zlá diera (v časti Na skaly). [sopsr.sk]
[fotogaléria] [Kamenný potok, panoráma] [AllTrails.com] [GPS KML track]






Komín (Červená skala), 817 m.n.m. Verejnosti volne prístupná jaskyňa dlhá 18 m, ktorá slúžila ako úkryt na konci druhej svetovej vojny.

Be First to Comment