KML formát je už v dnešnej dobe najbežnejším formátom pre zobrazovanie geografických informácii (momentálne je to podľa Google vyše 500 miliónov KML súborov na internete). Pochopiteľne, veľké množstvo geografických informácii je uchovaných aj v iných, starších formátoch a to hlavne v ESRI shapefiles a rastroch. Našťastie však existuje opensource nástroj, ktorý umožňuje GIS developerom (či bežným užívateľom) pracovať so všetkými (aj minoritnými) geografickými formátmi dát – Geospatial Data Abstraction Library (GDAL). Nasledujúce tutoriály popisujú ako skonvertovať vektorové dáta do KML a ako vytvárať vrstvy s dátových liniek, založených na pozícii regiónov :
- Converting GIS Vector Data to KML: základy konvertovania GIS vektorových dát do KML pomocou knižnice OGR Simple Feature Library (súčasť GDAL)
- Creating super-overlays with gdal2tiles: základy vytvárania popisných vrstiev pomocou nástroja gdal2tiles (súčasť GDAL)
[GDAL homepage] [OGR homepage] [original article – Google Geo Developers blog]
Len taku drobnost z praktickych skusenosti. Konverzia z shp do kml, ci dokonca aj naopak nie je uz dlhsie problemom. Ja osobne som k plnej spokojnosti pouzival utilitu shp2kml (http://freegeographytools.com/2007/shapefile-to-kml-converter-shp2kml-updated-to-version-20). S najväcsim problemom s ktorym som sa ale stretaval bol prevod súradnicových systémov z J-TSK do WGS. Ale aj tu bolo rady. Programcek sk2sk (http://www.sopsr.sk/istb/index.php?p=3&left_bar=0&right_bar=0) vie transformovat suradnice celej shp vrstvy a potom prevod do kml uz je balada.