SK-HU border I. Slanské vrchy (Veľký Milič)

Pôvodný nápad Ribeviriho, prejsť celú SVK hranicu, je pre nás ideálne začať práve pri Košiciach, v hraničnom pásme Slanských vrchoch, časť Milič. Slovensko tu hraničí s Maďarskom. Som milo prekvapený, v akom stave sú hraničné pätníky. Čisté, upravené, detto bezprostredné hraničné pásmo. A musím sa priznať, tento kút Slovenska ma milo prekvapil. Vďaka odľahlosti a nenápadnosti tohoto kraja tu človek nestretne stopy po ľuďoch, cítiť, že je oblasť málo turisticky navštevovaná. A možno je to aj dobre, že má človek možnosť sa niekde schovať. Obzvlášť krásny je úsek od Veľkého Miliča po Izu. Hranica prechádza tufovým hrebeňom, s veľmi pekným výhľadom do Maďarska.

Na vrchole Veľkého Miliča sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo 17 bodov trigonometrickej siete I. rádu.

[Fotogaléria] [AllTrails.com] [GPX Strava]

Slovensko-Madarske pohranicie
Slovensko-Madarske pohranicie
Slovensko-Madarske pohranicie
Tolvaj hegy, Slanské vrchy

One Comment

  1. […] Prechádzajúc pred troma rokmi hraničným prechodom Čatorna som rozmýšľal, kam vedie lesná cesta na maďarskom území vyznačená ako cyklotrasa. Tento rok som sa rozhodol to zistiť. Čo najrýchlejším spôsobom som sa dostal ku jazeru Izra (vďačný to cykloturistický cieľ) a pokračoval poľnou cestou ďalej. Vedie na lúky, z ktorých je krásny výhľad na Tolvay-hegy a Háras-hegy (náš Lipovec 620 m.) a pokračuje do dedinky Pusztafalu. Po pár kilometroch som z hlavnej cesty odbočil na západ, na cestu vedúcu popod vinohrady až pod hrad Füzér. Hrad bol postavený za Štefana V. na začiatku šesťdesiatych rokov 13. storočia. Patrí medzi najstaršie pevnosti Maďarska. V roku 1612 sa v ňom pár mesiacov skrývala aj grófka Alžbeta Bátoriová, ktorej sa podarilo uniknúť z väzenia na Čachtickom hrade. Hrad je jedným z mnohých opevnení, ktoré boli postavené ako ochrana proti Turkom. [www.slanske.webzdarma.cz] Z domu som sa vybral takmer na obed a tak som sa v tejto chvíli rozhodol cez Füzérkomlós, Hollóházu, Kéked a Trstené pri Hornáde vrátiť naspäť do Košíc. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.