Po stopách smolníckych baníkov 2015

Po stopách smolníckych baníkov bol horský trialový beh dĺžky 12km km organizovaný Občianskym združením Vitalcity a obcou Smolník. Primárne bol určený začiatočníkom a menej náročným bežcom. Začiatok a koniec bežeckého okruhu bol v obci Smolník. Bežecká trať z malej časti prechádzala hlavným hrebeňom Volovských vrchov a osadou Štós kúpele. Ako uvádzajú organizátori, zaujímavosťou trate bola historická “Duchovná cesta” z obce Smolník, lemovaná malými kaplnkami, ktorá v minulosti slúžila ako hlavná cesta medzi obcami Smolník a Štós. Od Štóskeho sedla (kostol Svätej Márie) trať pokračovala stúpajúc lesnou cestou smerom na Prípočrie, zbehom do Štóskych kúpeľov a späť do Smolníka po červenej t.z.

Web pretekov som dlho nesledoval a preto som pri príchode do Smolníka bol milo prekvapený hojnou účasťou 110 pretekárov. Všade hrala hudba, vládla dobrá nálada a aj počasie sa umúdrilo. A na registráciu dlhá rada. Čo ma trocha vyľakalo, pretože som opäť zas raz niekam prišiel na poslednú chvíľu, snáď 10 min. pred jej uzavretím. Našťastie, štart bol o 15 min odložený a tak som si stihol prevziať balíček a prezliecť sa. Pri balíčku by som sa rád zastavil. Bol naozaj štedrý, nečakal som, že pri symbolickom štartovnom 5€ niečo dostaneme. Jeho obsahom bolo tričko Dynafit, energetický nápoj, nealkoholické pivo, energetický gél, kupón na guľáš, pivo a príjemný čaj. Štedrejšie, než Night run v Košiciach, ktorého štartovné je podstatne vyššie. Klobúk dole. Neviem to inak napísať, ale radosť a pozitívna nálada organizátorov bola viditeľná a až hmatateľná. Keby som nevedel, že ide o prvý ročník, myslel by som si, že ide o etablovaný pretek. Trasa bola dobre vyznačená a aj tak akurát náročná. Trochu ju organizátori v dôsledku spracovania kalamity pred štartom zmenili.

Na štarte som sa postavil ako vždy dozadu. Vyhovuje mi to, proste sa postupne rozbieham a ak sa dá, posúvam sa dopredu. Tu sa mi to podarilo pred výbehom na lúku. Dané miesto som si držal až do okamihu, kým som pri Príporčiom (728m) vlastnou vinou zablúdil. Stálo ma to 6 min a nie jedno miesto. Nevadí. Nabudúce budem vedieť, že sa mám viac pozerať po značení trasy. Zbeh do kúpeľov bol miestami šmykľavý, dával som si pozor, čiže som šiel pomalšie. Na úseku od občerstvovačky v Štóskych kúpeľoch späť do Smolníka som mal pár ťažších okamihov, takže som prešiel až do chôdze. Pomohlo mi to a zbeh od kostola bol snáď môj najrýchlejší beh, aký som kedy absolvoval :) Predbehol som tým ešte dvoch bežcov a tesne pred cieľom ma predbehlo dievča, ktoré bolo v tej skupinke spoločne zablúdených. Bolo to fajn a preto dúfam, že o rok sa budem môcť opäť zúčastniť.

Výsledný čas som na 13.6km mal 1:16’02, tempo 5:36/km, tep 179 (129 -201) pri nastúpanej výške 480m. Celkovo som skončil 23/54 a v kategórii 18. Záznam zo Suunto hodiniek http://www.movescount.com/moves/move76283491, trasa a popis trate na stránkach pretekov http://beh.vitalcity.sk/po-stopach-smolnickych-banikov/.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=S28WFR6UdA8

... pred štartom ...
… pred štartom …
... štartovné číslo ...
… štartovné číslo …

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.