Peștera Cetatea Rădesei, Padis, Bihor, Rumunsko

Jaskynné mesto Rădesei sa nachádza v severnej časti náhornej krasovej plošiny Padis, Bihorské vrchy, Pietroasa, na západ od tiesňavy Cheile Someşului Cald v nadmorskej výške 1225 m. Najjednoduchšie je prístupné cez lúku Varasoia červenou turistickou značkou začínajúcou pri turistickej chate Padiš. Vstup do jaskyne je možný len za vhodných podmienok, nakoľko je jaskyňa prístupná priamo z koryta potoka Radeasa, ktorý ňou preteká. Počas silných dažďov dochádza k vzniku veľmi silného prúdu, čo prakticky znemožňuje postup v niektorých úzkych častiach jaskyne. Vchod tvorí monumentálny 15 m vysoký (7 m široký) portál nachádzajúci sa na ľavom brehu potoka. Dĺžka jaskynného mesta dosahuje až kilometer, pričom turisticky priechodných je približne 300 m (výška 36m). Za portálom sa nachádza sála osvetlená štyrmi komínmi. Podlaha je pokrytá veľkými skalnými blokmi, pomedzi ktoré tečúci potok vytvára kaskády a vodopády. Celé okolie jaskyne obklopujú nádherný krasové útvary a napriek tomu, že jaskyňa nemá výzdobu porovnateľnú s inými obdobnými oblasťami planiny Padiš, má významný turistický potenciál. Úzky kaňon, v ktorej sa jaskyňa nachádza, vznikol v dôsledku kolapsu stropu pôvodnej jaskyne dlhej približne 860 m.

Bihorské vrchy (Munții Bihorului) sú pohorie v západnom Rumunsku. Sú časťou Apusenských vrchov, patriacich do Západných Karpát. Masív pohoria je dlhý 25 km (severozápad – juhovýchod) a široký 14 km. Nachádzajú sa východne od mesta Ștei a severne od mesta Brad. 

Fotogaléria z oblasti https://plus.google.com/photos/104853636437180584831/albums/6152271391374661745?banner=pwa.

V expozícii jaskynného mesta a tiesňavy Cheile Someşului Cald na geocacherov čaká naozaj zaujímavá séria (Bazarul Someșului) 7 tradičných geokešiek: https://www.geocaching.com/map/#?ll=46.634949,22.708118&z=14.

 

Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei
Rădesei

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.