Kremenec (cez Malú a Veľkú Rawku)

Nenavštíviť toto miesto  by bolo pre turistu, hlavne toho z východného slovenska, hriechom. Naším pôvodným plánom s Rišom bolo stráviť 3 dni v poľských Bieszczadoch, no oblačné počasie to vyriešilo za nás. Z troch dní ostal jeden a tak naším jediným vrcholom, na ktorý sme sa dostali, bol Kremenec. Hlavne, že na celom území Slovenska bolo krásne. Ale tak to už chodí, u nás zamestnaných.

Kremenec (za prvej republiky česky Kremenarošpoľsky Krzemieniec anebo Kremenarosukrajinsky Кременець / Kremenec; slovensky Kremenec; maďarsky Kremenáros) je najvyššou  horou slovenskej časti Bukovských vrchov. Vrchol hory leží na poľsko-ukrajinskej hranici. Neďaleko vrcholu hory sa vo výške 1208 m n. m. nachádya slovensko-poľsko-ukrajinské trojmedzie, ktoré je zároveň najvýchodnejším bodom Slovenskej republiky.  Zo Slovenska a Poľska sem vedie turistická trasa (červená zo Slovenska a modrá z Poľska). Slovenská časť trojmezia leží v NPR Stužica, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCONárodný park Poloniny je národný park na Slovensku na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Poloninách Bukovských vrchoch. S týmto územím susedia Bieszczadzki Park Narodowy v Poľsku a Užanskij nacionaľnij prirodnij park (ukr.Ужанський національний природний парк) na Ukrajine. Národný park Poloniny bol vyhlásený 1. októbra 1997 na ploche 298,05 km² s ochranným pásmom 109,73 km². [wikipedia]

[fotogaléria] [EveryTrail GPS track]

Kremenec, Poloniny.
Kremenec, Poloniny.
... poľsko-ukrajinska hranica ...
... poľsko-ukrajinska hranica ...
Mala Rawka, Bieszczady.
Mala Rawka, Bieszczady.
Vela Rawka, Bieszczady.
Vela Rawka, Bieszczady.
Niekde tam je Polonina Wetlinska, Bieszczady.
Niekde tam je Polonina Wetlinska, Bieszczady.

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 3 other subscribers

8 Comments

 1. 12/02/2012

  Krasny kut Slovenska, ze ?

 2. KarolM
  22/01/2013

  Ahoj Peter! Dalo by sa to vyjsť z poľskej strany aj na bicykli (povrch, legálnosť..) ?!

 3. Edo
  28/05/2013

  Ahoj! Koľko trvá cesta na Kremenec po trase ktorú spomínaš v príspevku pre Karola?

  Ďakujem.

 4. Edo
  30/05/2013

  5:30hod? Pochopil som správne? To je len cesta tam, ano? Ďalších 5:30 naspäť. Chystám sa tam s kolegami a nerád by som im podal zavádzajúcu informáciu.

  Dík!

  Edo

 5. 30/05/2013

  Ano 5:30, ale cele (tam, aj spat).

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.