Kremenec (cez Malú a Veľkú Rawku)

Nenavštíviť toto miesto  by bolo pre turistu, hlavne toho z východného slovenska, hriechom. Naším pôvodným plánom s Rišom bolo stráviť 3 dni v poľských Bieszczadoch, no oblačné počasie to vyriešilo za nás. Z troch dní ostal jeden a tak naším jediným vrcholom, na ktorý sme sa dostali, bol Kremenec. Hlavne, že na celom území Slovenska bolo krásne. Ale tak to už chodí, u nás zamestnaných.

Kremenec (za prvej republiky česky Kremenarošpoľsky Krzemieniec anebo Kremenarosukrajinsky Кременець / Kremenec; slovensky Kremenec; maďarsky Kremenáros) je najvyššou  horou slovenskej časti Bukovských vrchov. Vrchol hory leží na poľsko-ukrajinskej hranici. Neďaleko vrcholu hory sa vo výške 1208 m n. m. nachádya slovensko-poľsko-ukrajinské trojmedzie, ktoré je zároveň najvýchodnejším bodom Slovenskej republiky.  Zo Slovenska a Poľska sem vedie turistická trasa (červená zo Slovenska a modrá z Poľska). Slovenská časť trojmezia leží v NPR Stužica, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCONárodný park Poloniny je národný park na Slovensku na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Poloninách Bukovských vrchoch. S týmto územím susedia Bieszczadzki Park Narodowy v Poľsku a Užanskij nacionaľnij prirodnij park (ukr.Ужанський національний природний парк) na Ukrajine. Národný park Poloniny bol vyhlásený 1. októbra 1997 na ploche 298,05 km² s ochranným pásmom 109,73 km². [wikipedia]

[fotogaléria] [EveryTrail GPS track]

Kremenec, Poloniny.
Kremenec, Poloniny.
... poľsko-ukrajinska hranica ...
... poľsko-ukrajinska hranica ...
Mala Rawka, Bieszczady.
Mala Rawka, Bieszczady.
Vela Rawka, Bieszczady.
Vela Rawka, Bieszczady.
Niekde tam je Polonina Wetlinska, Bieszczady.
Niekde tam je Polonina Wetlinska, Bieszczady.

8 Comments

 1. 12/02/2012

  Krasny kut Slovenska, ze ?

 2. KarolM
  22/01/2013

  Ahoj Peter! Dalo by sa to vyjsť z poľskej strany aj na bicykli (povrch, legálnosť..) ?!

 3. Edo
  28/05/2013

  Ahoj! Koľko trvá cesta na Kremenec po trase ktorú spomínaš v príspevku pre Karola?

  Ďakujem.

 4. Edo
  30/05/2013

  5:30hod? Pochopil som správne? To je len cesta tam, ano? Ďalších 5:30 naspäť. Chystám sa tam s kolegami a nerád by som im podal zavádzajúcu informáciu.

  Dík!

  Edo

 5. 30/05/2013

  Ano 5:30, ale cele (tam, aj spat).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.