Vtáčnik

Vtáčnik (pohorie ohraničené Hornonitrianskou kotlinou, pohorím Žiar a Strážovskými vrchmi, na východe Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou, na juhu Tribečom a Štiavnickými vrchmi) je jedným z pohorí, o ktorom viem, no nie a nie sa tam dostať. Teraz sa naskytla možnosť, boli sme na sviatky Veľkej Noci v Komárne. Dohoda s chalanmi (Rado Drunek, Mišo Blažej) bola rýchla, aj keď sme zvažovali, či predsa len nepôjdeme niekam šliapať na lyžiach. Vtáčnik je naozaj príjemné pohorie, nenáročné, v zime to musí byť bežkársky raj. Brodili sme sa po kolená v snehu (od 1000 m cca). Príjemne ma prekvapili aktivity jednej základnej školy, vďaka ktorej pôvodná partizánska cesta nezanikla. Pekné smerovníky, informačné tabule, upravený partizánsky hrob či informácie o kvalite vody v studniach. Klobúk dole ! Napriek tomu, že vrchol Vtáčnik je krásny, najviac mi utkvela v pamäti Kláštorná skala. Niektoré skaly mi pripomínali sochy z Vianočných ostrovov.

Vrchol Vtáčnik (1345 m) je výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica. Skalné povrchové tvary (kotly, kužele, skalné stupne) bohato zastúpené v celom pohorí vznikli periglaciálnymi procesmi (činnosťou mrazu v priľadovcových oblastiach) alebo rozpadom andezitových prúdov, ktorým ku kráse pomohlo aj zvetrávanie (steny, skalné veže). [wikipedia]

Pred túrou sme ešte navštívili Pamätnú izbu SNP v Kľaku (viac informácií na www.klak.sk), kde nám otrasné zážitky sprostredkovala s výkladom ich priama účastníčka (vtedy mala 14 rokov). Človeku v nepríjemnom chlade, šere a tichu týchto expozícií dôjde pár vecí a pripomenie si jednoduchosť doby, v ktorej momentálne žije. Čo je to za trápenie, nevedieť si napr. vybrať dovolenku? Ale človek si aj všimne, že zabúda. Nebyť naozaj starých ľudí a ich dobrovoľnej činnosti, miestnosť už by neexistovala. Príbehy a fotografie ľudí stratených v zamknutej, starej miestnosti v zabudnutej dedine, na ktorej názov si spomenie už len učiteľ dejepisu tak miznú v čase a pamäti jednej starej pani. Nemali by sme tam chodiť všetci a povinne ?

trasa : Kľak – Vtáčnik – Kláštorská skala – Rúbaný vrch – Ostrý Grúň – Kľak
[Fotogaléria] [EveryTrail] [GPX Strava] s Radom Drunekom a Michalom Blažejom

Vtáčnik
Vtáčnik
Kláštorná skala, Vtáčnik
Kláštorná skala, Vtáčnik
Pamätná izba SNP
Pamätná izba SNP

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 3 other subscribers

Written by:

Be First to Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.