Kremenec (cez Malú a Veľkú Rawku)

Nenavštíviť toto miesto  by bolo pre turistu, hlavne toho z východného slovenska, hriechom. Naším pôvodným plánom s Rišom bolo stráviť 3 dni v poľských Bieszczadoch, no oblačné počasie to vyriešilo za nás. Z troch dní ostal jeden a tak naším jediným vrcholom, na ktorý sme sa dostali, bol Kremenec. Hlavne, že na celom území Slovenska bolo krásne. Ale tak to už chodí, u nás zamestnaných.

Kremenec (za prvej republiky česky Kremenarošpoľsky Krzemieniec anebo Kremenarosukrajinsky Кременець / Kremenec; slovensky Kremenec; maďarsky Kremenáros) je najvyššou  horou slovenskej časti Bukovských vrchov. Vrchol hory leží na poľsko-ukrajinskej hranici. Neďaleko vrcholu hory sa vo výške 1208 m n. m. nachádya slovensko-poľsko-ukrajinské trojmedzie, ktoré je zároveň najvýchodnejším bodom Slovenskej republiky.  Zo Slovenska a Poľska sem vedie turistická trasa (červená zo Slovenska a modrá z Poľska). Slovenská časť trojmezia leží v NPR Stužica, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCONárodný park Poloniny je národný park na Slovensku na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Poloninách Bukovských vrchoch. S týmto územím susedia Bieszczadzki Park Narodowy v Poľsku a Užanskij nacionaľnij prirodnij park (ukr.Ужанський національний природний парк) na Ukrajine. Národný park Poloniny bol vyhlásený 1. októbra 1997 na ploche 298,05 km² s ochranným pásmom 109,73 km². [wikipedia]

[fotogaléria] [EveryTrail GPS track]

Kremenec, Poloniny.

Kremenec, Poloniny.

... poľsko-ukrajinska hranica ...

... poľsko-ukrajinska hranica ...

Mala Rawka, Bieszczady.

Mala Rawka, Bieszczady.

Vela Rawka, Bieszczady.

Vela Rawka, Bieszczady.

Niekde tam je Polonina Wetlinska, Bieszczady.

Niekde tam je Polonina Wetlinska, Bieszczady.

8 thoughts on “Kremenec (cez Malú a Veľkú Rawku)

  1. Ahoj Peter! Dalo by sa to vyjsť z poľskej strany aj na bicykli (povrch, legálnosť..) ?!

  2. Ahoj! Koľko trvá cesta na Kremenec po trase ktorú spomínaš v príspevku pre Karola?

    Ďakujem.

  3. 5:30hod? Pochopil som správne? To je len cesta tam, ano? Ďalších 5:30 naspäť. Chystám sa tam s kolegami a nerád by som im podal zavádzajúcu informáciu.

    Dík!

    Edo

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.