Prielom Muráňa

Konečne opäť troška volnejšie a tak nám s Peťom ostalo jedno voľné poobedie ísť niekam von tak na 1/2 dňa. Ideálnym miestom na takúto krátku túru je Prielom Muráňa (Slovenský Kras), ktorý človeku nezaberie viac ako 3hodiny času.  Zvolili sme prístupovú trasu z dediny Bretka, pričom sme parkovali až pri JRD, nakoľko obyvateľstvo obce svojím sociálnym zložením dávalo tušiť možnosť istých problémov.

Prielom Muráňa je vyrazne meandrujúci tok rieky Muráň zakliesneny do výbežku vápencov v hĺbke až 100m. Uzemie je charakteristicke krasovymi javmi – skrapmi a jaskynami situovanymi na puklinach domodelovanych eroznou cinnostou rieky. Vegetacny kryt je tvoreny teplomilnymi lesnymi a stepnymi spolocenstvami. Muráň je rieka v juhovýchodnej casti stredného Slovenska, preteká územím okresov Revúca a Rožnava. Je to pravostranný prítok Slanej s dlžkou 48,8 km a plochou povodia 386,l km2. Je tokom IV. rádu a priemerná lesnatost povodia dosahuje 50%. Pramení na rozhraní Muránskej planiny a Stolických vrchov na východnom svahu vrchu Šiance (1 041,5 m n. m.), pod sedlom Predná hora v nadmorskej výške cca 650 m n. m. [popis toku].

Dolina sa v smere toku rieky Muráň (od obce Meliata) mení na roklinu vyúsťújucu do kaňonu, ktorý predstavuje už vlastný prielom. V ústí sa nachádza prameň a turistický smerovník. Úzky chodník dole prielomom vedie tesne popri rieke, miestami však jeho šírka môže dosahovať 30cm, čiže je potrebné byť opatrný. Exponovanejšie úseky prielomu boli kedysi zabezpečené fixnými lanami, v súčastnosti však chýbajú. Doporučujem preto návštevu týchto častí v zime, či na jeseň pri nižšom stave vodnej hladiny. Po cca 600 m chodník stúpa nad kanoň, kde sa nachádza lúka s pekným výhľadom (opäť doporučujem jeseň či zimu, v lete je bralo takmer celé zarastené) na okolie. Zelená značka klesá k lesu (kúsok prudko dole k rieke), pričom vlastne obchádza mohutné bralo. Breh rieky je porastený jelšami a vŕbami. Na konci (resp. začiatku, smerom z Bretky) sa kaňon roztvára na väčšiu lúku.

[fotogaléria] [panorámy] [ GPS KML track] [EveryTrail] [presentation homepage]
02.07.2009 s Peťom Sasvárim

prielom Muráňa I.

prielom Muráňa I.

prielom Muráňa II.

prielom Muráňa II.

prielom Muráňa III.

prielom Muráňa III.


väčšia mapa

One thought on “Prielom Muráňa

  1. Pingback: Lačnovská tiesňava | Thailon's pages

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.